Lekka sztukateria

VI-XVIII wieku, w zależności od stylu epoki mogła mieć wygląd woluty, plecionki, liści akantu itp.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agrafa_(architektura)Jeżeli w detalu architektonicznym otwory sąAżur stosowany jest zarówno w

Lekka sztukateria

obrazu

Agrafa ? dekoracyjny zwornik w formie ozdobnej klamry spinający element konstrukcyjny np. archiwoltę albo zwieńczenie obramowania np. obrazu. Agrafa występowała w okresie XVI-XVIII wieku, w zależności od stylu epoki mogła mieć wygląd woluty, plecionki, liści akantu itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agrafa_(architektura)


Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są

Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych.

W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur


Kolorowa sztukateria

W dużych pomieszczeniach bardzo często zamieszczana jest wyrazista i łatwo rzucająca się w oczy sztukateria. Dzieje się tak dlatego, że w tego rodzaju pomieszczeniach bardzo często znajduje się wiele różnych sprzętów, które w przeciwnym razie mogłyby odwracać uwagę osób w nich przebywających od piękna zamieszczonej w nich sztukaterii. Dlatego musi być ona bardzo barwna i nadawać takiemu pomieszczeniu zupełnie nowy wyraz. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku tych domowych pomieszczeń, które maja być bardzo często odwiedzane i są uważane za najważniejsze domowe pomieszczenia. Wobec tego wydaje się, że w wielu budynkach może znajdować się zarówno jednokolorowa, jak i bardzo barwna sztukateria.