Maszyny CNC

i tworzyw sztucznych. Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się ko

Maszyny CNC

Maszyny CNC - jak działają?

Frezarka nie jest jakąś tajemniczą maszyną, skonstruowaną przez szalonego naukowca, ale dość prostym narzędziem, służącym między innymi do obróbki metali, drewna i tworzyw sztucznych.

Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się końcówek z ostrzami, są one w stanie rzeźbić większość materiałów które poddają się tego typu obróbce.

Najciekawszym przykładem tego typu urządzeń są obrabiarki CNC, które są programowanie by ukształtować określony kształt z dokładnością do ułamków milimetra. Pozwalają one również na dużo powtarzalność wykonanych przez siebie modeli.


Najnowsze rozwiązanie w dziedzinie inżynierii produkcji

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.


Obrabianie elementów testowych na maszynach CNC

Wiemy już, że modele tworzone na obrabiarkach CNC są powtarzalne i dzięki funkcjonowaniu jako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda?

Cała istota rzeczy polega na tym, że model aby był "dobry" wymaga testów. Dużo rzeczy można obliczyć, ekstrapolować czy po prostu wziąć "na chłopski rozum", ale w niektórych przypadkach nic nie zastąpi testów wytrzymałościowych. Tutaj właśnie błyszczą frezarki. Wstępnie zaprojektowany model, może być uzyskany jako namacalny prototyp w parę godzin po zapisaniu na komputerze. Następnie może być przetestowany jako pojedynczy element, albo jako część całości - w zależności od potrzeb. Takie testy dostarczają nam często niezbędnych informacji do ulepszenia projektu, który dzięki technologii może być edytowany w bardzo krótkim czasie i na długo przed tym jak ruszyła masowa produkcja.