Domy pasywne z dotacją - opłaca się?
Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).
No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.
Nasz ogród idealny
Wyróżniamy dosyć dużo stylów aranżacji ogrodów. Trudno stwierdzić, jaki jest obecnie najpopularniejszy - bardzo dużo zależy też od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wpiszą się w neutralną, nowoczesną bryłę domu. Z innej strony patrząc.
Aranżowanie przestrzeni jest niezwykle fascynującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jak nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale także praktyczny w użytkowaniu - przecież większość z nas nie dysponuje wystarczającym czasem na to, aby traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeżeli mamy jakiś pomysł. Ale urzeczywistnieniem naszego wyobrażenia ogrodu może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.
Temat jest bardzo wdzięczny do opisania. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę inwestujemy w siebie - dobrze zaaranżowany będzie wspaniałym miejscem do relaksu - nie tylko biernego, ale również w gronie przyjaciół przy zorganizowanym przez nas garden party. Piękny ogród to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest dużo więcej. Oczywiście, jeśli nie dysponujemy dużym obszarem, trudniej będzie nam wszystko pogodzić. Ale zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.
Dom pasywny - za Wikipedią
Dom pasywny ? standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm (zapotrzebowanie energetyczne w budynkach pasywnych wynosi poniżej 15 kWh/(m??rok), natomiast w zwykłych domach - może osiągać nawet 120 kWh/(m??rok)).
Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_pasywny