Remont elewacji

gę na to, aby budynek dobrze komponował się w otaczającej go przestrzeni, to jednak nie brakuje przypadków, w których tynki elewacyjne użyte do wykończenia budynku są rażące i budzą sprzeciw wielu osób. Jednak z drugiej strony prz

Remont elewacji

Gust klienta a dobór tynku na elewację

Można powiedzieć, że dobór odpowiedniego tynku elewacyjnego gwarantuje estetyczny wygląd zewnętrzny budynku. Chociaż wiele osób zwraca szczególną uwagę na to, aby budynek dobrze komponował się w otaczającej go przestrzeni, to jednak nie brakuje przypadków, w których tynki elewacyjne użyte do wykończenia budynku są rażące i budzą sprzeciw wielu osób. Jednak z drugiej strony przy obecnej różnorodności, jaką oferują nam producenci tynków elewacyjnych, trzeba stwierdzić, że właściwie tylko od gustu przyszłego użytkownika budynku zależy to, jaki tynk elewacyjny zostanie wybrany i osoby mieszkające czy przebywające w pobliżu tegoż obiektu zwykle nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie.


Dyskusja odnośnie kompozycji barw w przestrzeni

Choć wiele osób wyraża swój sprzeciw odnośnie zbyt jaskrawych kolorów elewacji, to jednak nie jest to w żaden sposób nie jest to regulowane prawnie, wobec czego wielu ludzi decyduje się na bardzo wyraziste barwy elewacji. Z jednej strony, niespotykane barwy tynków elewacyjnych mają często zwrócić uwagę użytkownika lub klienta na ten obiekt. Z drugiej strony bardzo często niezwykle kolorowa elewacja jest efektem wprowadzenie w życie wysublimowanego gustu właściciela posiadłości. Często razem z tynkiem elewacyjnym komponowana jest wyrazista barwa dachu i wtedy taki obiekt naprawdę wyróżnia się na tle pozostałych budynków. Sporo ludzi uważa, że powinna zostać przeprowadzona dyskusja w sprawie kompozycji barw w przestrzeni publicznej oraz przedsięwzięte kroki ku ujednoliceniu przestrzeni.


Za Wikipedią, tynk:

Tynk - warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jej jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku. Tynk stosuje się również jako warstwę podkładową pod elementy wymagające gładkiego podłoża (płyty styropianowe, płytki ceramiczne) - powszechnie stosuje się wówczas tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy.
Tradycyjne tynki wykonuje się jako jednowarstwowe (surowe, tylko z grubsza wyrównane, pomieszczenia gospodarcze, piwnice itp.), dwu- lub trójwarstwowe. Ze względu na miejsce zastosowania tynki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne; ze względu na jakość i technikę wykonania widocznej powierzchni: tynki zwykłe, szlachetne, tynki z zapraw plastycznych, tynki specjalne; sposób wykonania: tynki wykonywane ręcznie lub mechanicznie; rodzaj użytego materiału: tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe.
Zewnętrzną warstwę tynku trójwarstwowego nazywa się gładzią tynkową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tynk