Wszystko co musisz wiedzieć o stwardnieniu rozsianym

mogłoby pozwolić na jednoznaczne postawienie diagnozy. Jednocześnie wraz z postępem w leczeniu modyfikującym przebieg choroby konieczne stało się sprecyzowanie schematów diagnostycznych pozwalających na wczesne postawienie diagnoz

Wszystko co musisz wiedzieć o stwardnieniu rozsianym

Stawrdnienie rozsiane - metody rozpoznawcze

Z uwagi na bogatą symptomatologię stwardnienia rozsianego brak jest swoistego testu, badania laboratoryjnego czy neuroobrazowego, które mogłoby pozwolić na jednoznaczne postawienie diagnozy. Jednocześnie wraz z postępem w leczeniu modyfikującym przebieg choroby konieczne stało się sprecyzowanie schematów diagnostycznych pozwalających na wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie stosownej terapii.

Pierwsze przyjęte kryteria opublikowano w 1965 roku na podstawie prac Panel on the Evaluation of Experimental Trials of therapy in Multiple Sclerosis pod kierunkiem George'a A. Schumachera. Zawarta w nich konieczność udowodnienia rozsiania objawów choroby w czasie i przestrzeni oraz zastrzeżenie wykluczenia innych możliwych i lepiej tłumaczących objawy przyczyn choroby, stanowią podstawę kolejnych zaleceń diagnostycznych i obowiązują do dziś.

Opublikowane w 1983 roku kryteria Posera opierały się przede wszystkim na analizie przebiegu występowania kolejnych rzutów. Najważniejszym badaniem dodatkowym było badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Na tej podstawie pacjentów można było zakwalifikować do jednej z pięciu grup:

Klinicznie pewne SM (wystąpienie dwóch rzutów choroby z objawami z dwóch ognisk)
Wsparte badaniami laboratoryjnymi pewne SM
Klinicznie prawdopodobne SM
Poparte laboratoryjnie prawdopodobne SM
Nie SM

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryteria_McDonalda


Pomoc psychologiczna dla osób chorych na

Osoby chore na mogą liczyć na otrzymanie bardzo kompleksowej pomocy. Jedną z form takiej pomocy jest oczywiście pomoc lekarska świadczona przez neurologów i lekarzy pokrewnych specjalności. Osoby chore na mogą liczyć także na pomoc psychologiczną.

Jest ona dla nich bardzo ważna, ponieważ żyją one ze świadomością posiadania nieuleczalnej choroby, a poza tym do objawów stwardnienia rozsianego może należeć powracająca depresja czy obniżony nastrój. Dlatego dobry psycholog może pomóc w leczeniu stwardnienia rozsianego. Równie ważna jest dla osób chorych na pomoc finansowa. Dzięki niej mogą one spokojnie się leczyć i nie muszą martwić się z powodu częstszych urlopów zdrowotnych.


Oddziały szpitalne dla osób chorych na

Osoby chore na leczone są w przychodniach neurologicznych. W niektórych miastach prowadzone są także specjalne przychodnie dla osób chorych na , w których lekarze zajmują się jedynie ich leczeniem. W razie potrzeby poddawane są one również leczeniu szpitalnemu.

Mogą trafiać na przygotowane dla nich sale lub całe oddziały szpitalne. Dzięki temu mogą liczyć na otrzymanie kompleksowej pomocy. Czasami otrzymują także skierowanie do przychodni rehabilitacyjnej. W takiej przychodni mogą spokojnie wykonywać przygotowane dla siebie zestawy ćwiczeń. Czasami korzystają także ze specjalnych ośrodków pomocy dedykowanych osobom nieuleczalnie chorym. Otrzymują w nich pomoc socjalną i prawną.