Medyczna opieka
Zapotrzebowanie na opiekę medyczną wzrasta wraz z wiekiem, a w wieku mocno podeszłym należy taką opiekę zapewnić bezwzględnie. Niestety sami często nie mamy na to czasu, ale na szczęście są specjalne ośrodki, które mogą nam pomóc. Można też pokusić się o wizyty domowe pielęgniarki i lekarza, jednak jest możliwe jedynie do pewnego etapu potrzeb naszego seniora. Przecież pielęgniarka i lekarz z nami nie zamieszkają, aby zapewnić 24 godzinną opiekę.
Warto pomyśleć o ośrodkach, gdzie jest możliwość całodobowej opieki medycznej i pielęgniarskiej. Oczywiście możemy mieć problem z rozstaniem się z naszym rodzicem, ale czasami to jedyne wyjście z sytuacji.
Pielęgniarka społeczna
Pielęgniarka społeczna ? pielęgniarka przygotowana w zakresie pracy socjalnej, współdziałająca w polepszaniu warunków zdrowotnych, w których funkcjonuje człowiek. Jej działania mają charakter pielęgnacyjno-opiekuńczy i społeczno-wychowawczy.
Działalność pielęgniarki społecznej dotyczy pielęgnowania zdrowia, zapobiegania chorobom i inwalidztwu, opieki nad obłożnie i przewlekle chorymi w domu, opieki nad niemowlęciem, kobietą w ciąży, matką karmiącą, osobami starymi i niedołężnymi. Występuje ona m.in. do różnych instytucji w imieniu pacjenta lub na jego prośbę oraz pomaga w umieszczeniu przewlekle chorych na oddziałach opieki długoterminowej. Do zadań pielęgniarki społecznej należy także m.in.:
udzielenie rodzinie chorego (lub opiekunom) informacji dotyczących postępowania z przewlekle lub obłożnie chorym, kalekim lub nieuleczalnie chorym pacjentem (opartych na zaleceniach lekarza leczącego);
zapewnienie pacjentom bezdomnym ubrania, miejsca pobytu (m.in. w schronisku, noclegowni, domu pomocy społecznej, domu samotnej matki, oddziale dla przewlekle chorych lub opieki długoterminowej) oraz pochówku (w razie zgonu);
występowanie do sądu rodzinnego o skierowanie dzieci pozbawionych opieki domowej do placówki opiekuńczo-wychowawczej;
kontrola środowiska chorego (warunków mieszkaniowych i rodzinnych) mająca zapewnić mu pomoc lub skierowanie w odpowiedniej placówki (m.in. domu pomocy społecznej lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego);
pomoc w stworzeniu warunków do odbycia połogu samotnym matkom po wypisaniu ich ze szpitala;
pomoc w adopcji (m.in. przewiezienie dziecka do rodziny zastępczej lub oddziału proadopcynego).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarka_społeczna
nie ma czasu
Każdy ma swoje zajęcia, które musi wykonać w ciągu swojego dnia. Niestety rzadko kiedy zostaje nam czas na właściwe zajęcie się seniorami w naszej rodzinie. Dzisiaj mało kto ma czas, aby właściwie się zająć osobą starszą, która przestała już być samodzielna. To wymagające poświęcenia i czasu zajęcie może być dla ans wyborem pomiędzy pracą, a rodziną. A jak wiadomo rodzina powinna być ważniejsza.
Dlatego właśnie powstaje coraz więcej ośrodków opieki dla seniorów w zacisznych i spokojnych miejscowościach w górach czy nad jeziorami. Właśnie w takie miejsce powinna trafić schorowana i starsza osoba jeżeli rodzina nie ma czasu profesjonalnie się nim zająć. Jeżeli ośrodek ma przyjaźnie nastawiony personel i pensjonariuszy to nasz senior z pewnością poczuje się tam komfortowo, a jego stan psychiczny ulegnie sporej poprawie.